kosmetika-cermakova.cz

Péče o tělo a tvarování postavyCelulita

Mezi širokou veřejností se pro hrbolatou kůži vžil název celulitida. Málokdo však ví, že toto označení není správné, protože ve skutečnosti znamená zánět buněk, se kterým však tento typ poškození nemá nic společného! Správně bychom měli hovořit o celulitě. Proto se nezalekněte, když vás bude odborník takto diagnostikovat.Pojem celulita zná v dnešní době většina žen. V literatuře je tímto termínem označován určitý typ zvrásnění a dolíčkování kůže se vznikem hrbolkovitých útvarů.

Celulita „strašák žen“

Pojem celulita zná v dnešní době většina žen. V běžné literatuře je tímto termínem označován typ určitého zvrásnění a dolíčkování kůže se vznikem neestetických hrbolkovitých útvarů lokalizovaných zejména na stehnech a bocích. Poetičtěji je tento stav popisován jako „pomerančová kůže“ , pro podobnost se strukturou kůry pomeranče. Již méně poetičtěji byla kůže dříve přirovnávána k „potahu staré matrace“ či „prasečí kůži“. V odborné literatuře je tento stav nazýván lipohypertrofie, méně často dermatopannikulóza.

Co je příčinou

Odbornými, ale zřídka užívanými označeními, jsou dermatopanniculosa deformans (deformace, změna kožních a tukových buněk) nebo lipohypertrofie (zbytnění tukových buněk). Oba názvy zcela přesně popisují projev a podstatu tohoto nepříliš estetického a v poslední době až nadměrně vnímaného stavu kůže.

Podstatou vzniku celulity je tento začarovaný kruh:

Zvyšující se hladina estrogenů (zejména v pubertě a v době těhotenství) –› nárůst podkožní tukové tkáně -› mohutnějící shluky tukových buněk v podkožní tkání –› tlak na krevní a lymfatické cévy v jejich okolí spojený i s útlakem pojivové tkáně (pevných kolagenových a pružných elastinových vláken) –› útlak a deformace cév, zhoršení lokální cirkulace, zpomalení lokálního metabolismu, zhoršený přísun živin –› ztížený odsun toxinů, stagnace tekutin a odpadních látek ve tkáních –› ještě výrazněji zvýšený tlak na cévy –› omezení přístupu kyslíku -› omezené odbourávání tuků, které mohou být spalovány a používány jako zdroj energie pouze za přístupu kyslíku, jehož se v této fázi buňkám dostává v nedostatečném množství –› postupné bytnění tukových ložisek, ukládání lymfou nedostatečně odváděných toxinů v tukových lalůčcích a jejich fixace tuhým vazivem –› tyto útvary na sebe ve zvýšené míře vážou vodu, tím narůstá jejich objem, zespoda tlačí na kůži a postupně ji deformují -› POMERANČOVá KŮŽE

Jak poznám celulitu?

Nepleťme si prostou nadváhu či obezitu s celulitidou. Při celulitě zůstávají i při větších objemech stehen či boků štíhlé prsty na rukou i nohou, zatím co u obezity bytnějí i prsty.

Celulita vzniká v důsledku hromadění tukové tkáně a v důsledku stárnutí podkožního vaziva. Ke zmnožení tukových buněk dochází zejména působením ženských pohlavních hormonů. Je za to zodpovědný převážně hormon estrogen, který má též schopnost zvláčňovat a změkčovat vazivo. Tukové buňky se proto mohou bez zábran rozšiřovat. Vznik celulitidy podporuje také uspořádání podkožního vaziva, které je odlišné u žen a u mužů.

Pevné provazce vaziva v podkoží žen probíhají souběžně a všechny kolmo k povrchu kůže. Mezi sebou uzavírají shluky tukových buněk tvořící jednotlivé lalůčky. Pokud tukové buňky zbytní, cestou nejmenšího odporu se vytlačují vzhůru směrem k povrchu kůže a podmiňují vznik drobných bouliček a vyvýšenin na kůži. Úpon jednotlivých vazivových provazců naopak zapříčiňuje drobné dolíčky.

U mužů je vazivo uspořádáno do propletené sítě. Při zbytnění tukových lalůčků dojde k roztažení sítě do stran a povrch kůže zůstává hladký. První známky ženské celulity se mohou objevit při užívání hormonální antikoncepce, při počínající nadváze i v těhotenství. Dříve nebo později postihne přes osmdesát procent žen. Častěji jsou postiženy ženy obézní, ale nevyhýbá se ani štíhlým a mladým dívkám.

V ordinaci

K diagnostice celulity většinou postačí lékaři podrobná anamnéza, kterou získá rozhovorem s Vámi, pohmat postižené lokality a změření krejčovským metrem.

Pokud je klinický obraz netypický a je podezření na jinou příčinu obtíží může Vás lékař odeslat na lymfoscintigrafické vyšetření (ozřejmí funkci mízního systému), nebo vyšetření sonografické, CT nebo magnetickou rezonancí (podají dobrou informaci o struktuře měkkých tkání).

Co s tím? Doktore poraď.

Řada reklam tvrdí, že právě inzerovaný přípravek (zázračný a jistě drahý) vás stoprocentně celulity zbaví. Pravda je však krutá. Pokud se vás již jednou zmocní „pomerančová kůže“, jen tak lehce ji neuniknete. Za úspěch lze považovat, pokud proces tvorby hrbolků lehce zmírníte a zabráníte jeho dalšímu pokračování. Léčba musí být vedena velmi komplexně, svědomitě a nejlépe s odborným lékařským dohledem. Nepodceňujte prevenci, opravdu se vyplatí. Základem léčby je „zdravý životní styl“, ale co si pod tím přesně představit? To vám postupně zde zodpovíme.

Strava

Neexistuje speciální anticelulitická dieta. Pokud však máte několik kil navíc, bylo by vhodné pokusit se je shodit. Zbavování nadváhy je „běh na dlouhou trať“ a je třeba postupovat velmi opatrně. Radikální diety přinášejí rychlý úspěch, který ale není trvalý. Neustálé hubnutí a opětovné nabírání váhy – známý jo-jo efekt, vede k ochabnutí tkání a celý stav může pouze zhoršit. Dostatečně pijte, alespoň 3 litry tekutin denně. Vhodné jsou minerální vody s minimálním obsahem sodíku a bylinné čaje.

Pohyb

Vhodný je rekreační běh, rychlá dlouhodobější chůze, jízda na kole, jízda na koni, plavání, stání a chůze v příbojových mořských vlnách, aerobik i tanec, které zvyšují prokrvení a posilují svalovou hmotu zejména kolem hýždí, břicha a na dolních končetinách. V oblastech kde celulitida vzniká nejčastěji.

Aplikace krémů

Čím se mažete má většinou druhořadý význam, i když jistý podpůrný efekt nelze některým preparátům upřít. To co je důležitější, je způsob masáže, kterou provádíte při vtírání krému do pokožky. Obdobný efekt má i každodenní masáž postižených lokalit kartáčem s jemným přírodním vlasem. Kůže by nikdy neměla být suchá a popraskaná. Je nutné dbát na její dostatečné promaštění a zachování jejího přirozeného pH.

Užívání tablet

Na trhu je řada preparátů doporučených na léčbu celulity. Samotné tablety však mnoho nezmůžou. Jejich užívání lze doporučit pouze jako doplněk komplexní terapie.

Lymfatická (mízní) drenáž

Jedná se o velmi jemnou a dokonale propracovanou techniku, blízkou masážím. Aktivuje se při ní podkožní lymfatický systém velmi pomalými tahy a tlaky na kůži podle přesně stanovených pravidel respektujících jeho přirozenou funkci a anatomii. Tato technika má zásadní význam pro ovlivnění celulity. Patří však do rukou odborníkům. Vyškoleným lékařům-lymfologům a lymfoterapeutům.

Liposukce

je chirurgická metoda, při které se tenkou kanylou z malých bodových řezů na kůži odsává podkožní tuk. Průměrné množství odsátého tuku by nemělo přesáhnout 2 litry. Není to absolutně vhodná metoda ke snížení nadváhy. Pokud jde o geneticky podmíněné zmnožení tukové tkáně pouze v určité oblasti (boky, hýždě…) a žena není schopná tento objem zredukovat dietou a cvičením, je tato operační technika dobrou volbou.

Nesmí se však opomenout, že jako každá chirurgická metoda má svá rizika a zanechává drobné jizvy. Její provedení je vhodnější v mladším věku, kdy je zachována dostatečná elastičnost kůže. Rozhodnutí o tomto zákroku je vhodné nejen konzultovat s plastickým chirurgem, ale taktéž s lymfologem, který vám poskytne jistě cenné rady ohledně péče v pooperačním období.

Další možnosti

Neinvazivní lipolýza.

Komplikace

V počátečních stádiích je celulita považována zejména za problém kosmetický. Při extrémním postižení mohou nastat i zdravotní komplikace plynoucí zejména ze zvětšené masy tukové tkáně, jako jsou poruchy kloubů. Někdy dojde k současnému postižení mízního systému a k doprovodným otokům. Útlakem kožních nervů a cév se může stát kůže bolestivou na pohmat, snadněji se mohou tvořit modřiny, kůže ztrácí pružnost, stává se zranitelnější a náchylnější k infekcím. Neopomenutelné jsou komplikace psychické.

Riziko

Rizikových faktorů pro vznik celulity je celá řada. Některé lze ovlivnit, jiné hůře. Některé bohužel nelze ovlivnit vůbec, zejména genetickou dispozici.

Co podporuje vznik celulity?

Kromě stárnutí a nadváhy podporuje vznik celulitidy stres, nedostatek pohybu, hormonální antikoncepce, těhotenství, puberta, období přechodu, kouření a pití alkoholu a již výše zmíněná genetická dispozice. Ukládání tukových zásob kolem hýždí a na stehnech může podporovat i opakované prochládání těchto partií, špatné stravovací návyky a nedostatečný příjem tekutin.

Nejčastější otázky a odpovědi

Postihuje celulita pouze ženy s nadváhou?

U každé ženy se může vyskytnout celulitu i u štíhlé.

Odstraní se celulita cvičením?

Jenom cvičením není možné celulitu odstranit.

Mohou mít celulitu muži?

Běžně ne. Pouze výjimečně ve velmi specifických případech jako je léčba hormonálními preparáty nebo při některých onemocněních.

Maminka i babička mají celulitu, je riziko, že ji budu mít také?

Ano. Sklony k celulitě jsou dědičné a proto je pravděpodobné, že ji budete mít také. Snažte se vyvarovat všech činností, které podporují její vznik.

Přísná dieta celulitu odstraní?

Žádná dieta Vás celulity nezbaví. Vzniká totiž z uložených tukových zásob, které se nemohou vstřebávat. Jejich ukládání je řízeno pohlavnímu hormony.

Jsou vhodné všechny sporty při léčbě celulity?

Nejsou. Některé mohou dokonce stav zhoršit. Jde zejména o sporty při kterých se často prudce brzdí nebo dochází k náhlým změnám směru (tenis, squash…) nebo u kterých dochází k tvrdým doskokům (odbíjená…). Pozor také na vysoké statické zátěže v posilovnách. Vhodné jsou pohybové aktivity s plynulými vláčnými pohyby (chůze, plavání, cyklistika…). Ideální je cvičení ve vodě.

Lze odstranit celulitu chirurgicky?

Chirurgickou metodou je liposukce, odsátí tuku. Je to metoda volená v případech, kde se všemi dostupnými metodami nepodařilo odstranit tukové polštáře, zejména v problémových partiích, jako jsou stehna, hýždě a břicho. Je nutná podrobná konzultace s lékařem. Nezapomeňte že má svá rizika a že Vám zůstanou po ní drobné jizvičky.

Kdy se nejčastěji objevuje celulita?

Celulita se nejčastěji objevuje v základních třech obdobích života ženy v souvislosti s hormonálními změnami a jsou to:

  • puberta, kolem 16. roku věku
  • těhotenství a užívání antikoncepce, kolem 24. roku věku
  • klimakterium – období přechodu a užívání hormonální substituce, kolem 46. roku věku

Kolik žen má celulitu?

Tento problém dnes trápí kolem 80–90 % žen.

Mám celulitu, s kým se mám poradit.

Odborníci zabývající se celulitou se nazývají lymfologové a pracují nejčastěji na dermatovenerologických, angiologických nebo chirurgických pracovištích. Blízko k této problematice mají také plastičtí chirurgové a gynekologové